Na těchto webových stránkách využíváme soubory cookie které nám pomáhají při poskytování služeb.
Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies ukládaných na Vašem zařízení.
Maca peruánská se v posledních letech těší (nejen) mezi vyznavači zdravého životního stylu velké oblibě. Maca je označována za superpotravinu a je známá již od dob starých Inků. Patří mezi adaptogeny, což je skupina látek, které mohou tělu poskytovat podporu během stresových období. Této rostlině se přezdívá peruánská viagra, protože je silným afrodiziakem a dokáže stimulovat libido. Maca obsahuje řadu důležitých mikroživin a antioxidantů, díky čemuž nabízí opravdu rozsáhlý výčet benefitů. Pojďme si o mace dnes říct trochu víc.
Úvod
Co to ta maca vlastně je?
5 Benefitů užívání macy
Další potencionální benefity:
Jak a kdy macu užívat?
Možné nežádoucí účinky
Jaký je závěr ?
Maca je brukvovitá kořenová zelenina příbuzná tuřínu a ředkvičkám. Často se jí také říká peruánský ženšen, ale s asijským nebo americkým ženšenem nemá ve skutečnosti vůbec nic společného. Maca se tradičně pěstuje převážně v Peru a dokáže se přizpůsobit opravdu tvrdým podmínkám vysokých And. Částí, která nachází největší uplatnění, je kořen a ten může mít různé barvy – typicky černou, červenou, hnědou nebo žlutou.
V Peru je maca součástí tradiční kuchyně a místní ji dokonce konzumují v podobě čaje. V jiných částech světa je běžně k dostání ve formě prášku, kapslí nebo tinktury. Nicméně ať už budete macu konzumovat v jakékoliv podobě, můžete čerpat z celé řady různých benefitů – k těm se ale dostaneme až za moment. Prášek z macy je velmi dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny a několika vitamínů a minerálů. Vyniká zejména obsahem vitamínu C, mědi a železa. Aby toho nebylo málo, tak je maca jednou z mála rostlin, kterou lze považovat za kompletní zdroj bílkovin. To znamená, že obsahuje všech 8 esenciálních aminokyselin, které si naše tělo nedokáže samo vytvářet. Díky tomu je maca skvělou součástí jídelníčku (nejen) pro vyznavače rostlinně orientovaných stravovacích směrů.
- stimulace kognitivních funkcí
- urychlení hojení ran
- protizánětlivé vlastnosti
- zlepšuje vstřebávání a trávení živin
- podpora sportovních výkonů
Maca je dostupná v mnoha různých formách. U nás se s ní nejčastěji můžeme setkat ve formě prášku, kapslí nebo extraktu. Jak už bylo zmíněno, kořen macy může mít několik různých barev. Všechny barvy mají podobné výhody, i když se spekuluje o tom, že konkrétní barvy macy jsou prospěšnější pro různé zdravotní stavy. Nicméně žádný výzkum, který by to jednoznačně potvrdil, zatím nebyl proveden. Při nákupu pozorně čtěte složení a nakupujte pouze od ověřených prodejců.
Maca prášek je neuvěřitelně univerzální – má příjemnou oříškovo-máslovou chuť a dobře se hodí do sladkých pokrmů. Můžete jej přimíchat do smoothies, ovesných kaší, jogurtu, energetických tyčinek nebo kamkoliv jinam. Doporučuje se macu nezahřívat, aby nedošlo k degradaci prospěšných živin, které obsahuje. Optimální dávka pro léčebné použití nebyla dosud stanovena. Obecně se však doporučuje užívat 1,5–5 g denně. Lepší je začínat na menší dávce, kterou může být jedna čajová lžička a postupně se popracovat k dávce, která vám bude vyhovovat.
Jelikož maca funguje jako stimulátor výkonu, zvyšuje energii a výdrž, většina lidí ji užívá ráno po probuzení, nebo před fyzickou aktivitou, aby byli schopni podávat co nejlepší možné výkony. Nicméně stejně, jako neexistuje obecně platné optimální dávkování, vlastně neexistuje ani optimální denní doba, kdy je nejvhodnější macu přijímat.
Maca je pro většinu lidí bezpečná a lze ji konzumovat s minimálním rizikem vedlejších účinků pravidelně. Pokud máte problémy se štítnou žlázou, měli byste příjem macu přijímat v rozumných dávkách a pozorovat reakce svého těla. To proto, že maca obsahuje goitrogeny, což jsou látky, které mohou ovlivnit funkci štítné žlázy, zejména u těch, kteří s ní mají nějaké problémy. Pokud máte hypotyreózu nebo problémy se štítnou žlázou v anamnéze, raději suplementaci nejprve zkonzultujte se svým lékařem. Obezřetní by dále měli být lidé užívající léky na vysoký krevní tlak a medikamenty, které ovlivňují hladiny hormonů (např. při léčbě rakoviny). Jako u většiny doplňků platí, že není potvrzena bezpečnost pro těhotné a kojící ženy, což ale neznamená, že by pro tyto skupiny maca skutečně byla nějakým rizikem.
Maca se v posledních letech těší velké oblibě. Na základě rozsáhlých benefitů, které může poskytnout našemu tělu, je označována za superpotravinu. Maca je známá už od dob starých Inků. Slouží jako přírodní afrodiziakum, stimuluje produkci energie, podporuje ženské intimní zdraví a dokáže podpořit sportovní výkony. Maca je bohatým zdrojem různých, zdraví prospěšných, živin, a dokonce obsahuje kompletní spektrum esenciálních aminokyselin, což z ní činí skvělou složku jídelníčků (nejen) vyznavačů rostlinně orientovaných směrů stravování. Maca má lehce oříškovou chuť a prášek z ní má univerzální využití.